ČKO - všeobecne
Užívateľské hodnotenie: / 1
SlabéDobré 
Napísal Ado Kamen   
Sobota, 26 Január 2008 12:04
Obsah článku
ČKO - všeobecne
Podzemné garáže
Fajčiarske miestnosti
Lineárne hlásiče & stropné preklady
Celý článok

 


Aké hlásiče použiť v podzemných garážach?

Najúčinnejšia spoľahlivá ochrana sa dosiahne použitím termodiferenciálnych hlásičov. Využijeme  aktiváciu prenosu do miesta trvalej obsluhy v prípade prekročednia hranice predpoplachu.

1 termodiferenciálny hlásič na 2 parkovacie miesta / max. 20-40 m2. Nezabudnúť na hlásič z oboch strán roletových brán na uzavretie požiarneho úseku počas požiaru. 

 


 Fajčiarske miestnosti... 

Tvrdenie, že v miestnostiach, kde je dovolené fajčenie treba navrhovať teplotné hlásiče, je nezmysel.

Práveže aj v týchto miestnostiach treba navrhovať dymové hlásiče. V štandardných miestnostiach k nežiadúcemu hláseniu dôjde iba vo výnimočných prípadoch. Ak predsalen dôjde k občasnéj aktivácii hlásiča, pokúsime sa o premiestnenie hlásiča od miesta fajčenia a fajčiarov poprosíme, aby dostatočne vetrali a aby fajčiarsky kútik mali v blízkosti vetrania.

Tiež je možné prepínanie režimu /citlivosti/ hlásiča pomocou vstupných prvkov, optovstupov, či časovačov, keď ústredňa na podnet pre navolený režim "fajčenie" prepne mód hlásiča na nižšiu citlivosť.

Iba vo veľmi malých, nízkych priestoroch je niekedy žiadúce vopred určovať detekciu teplotnými hlásičmi.

 


Ako ďaleko má byť lúč lineárnych hlásičov od stropných prekladov?

Stred lúča medzi vysielačom a prijímačom minimálne 50 cm od stropných prekladov. 

Pozor na lineárne hlásiče v odrazovej verzii. Ak stropné preklady vrátia dostatočnú intenzitu lúča na prijímač, AGC sa prispôsobí zmene intenzity lúča od prekladov, preto hlásič vôbec nemusí zareagovať na dym vzniknutý pri požiari na strane zrkadiel. Zoslabenie energie lúča v blízkosti zrkadiel, nemusí vybudiť dostatočnú zmenu na prijímači.

Treba uprednostniť hlásiče s oddeleným prijímačom. /bod-bod/

Podobne hlásič typu "bod-bod" použiť v priestoroch so šikmou, alebo kupolovitou strechou, ak z nejakého dôvodu nie je možná inštalácia lineárnych hlásičov v smere osi strechy. Tu nezabudnúť na doplnenie najvyššieho bodu pod strechou bodovými dymovými hlásičmi.

 

Ste

Pocitadlo.sk

. navstevnik tychto stranok 2022-11-30 19:32:47 Type: E_STRICT Msg: Non-static method JResponse::sendHeaders() should not be called statically File: /home/tr015300/www_root/libraries/joomla/environment/response.php Line: 206